TEŽAVE S POJASNJEVANJEM SITUACIJE OTROKU
Kako pojasniti otrokom, da ne smejo iti v šolo, videti svojih prijateljev in se igrati zunaj, a se morajo vseeno učiti, namesto učiteljev pa jih poučujejo starši? Otroci, ki spremljajo novosti glede izbruha bolezni, se lahko počutijo prestrašene, doživljajo tesnobo in zmedenost prav tako kot odrasli. Spodaj napisani ukrepi vam bodo pomagali, da boste lažje našli način, kako o tem spregovoriti z otrokom.
Spremljajte otrokovo vedenje
Spremljajte otrokovo vedenje, še posebej neobičajne reakcije. Opazujte odzive otroka na okolico. Spremljajte vedenja, ki se pojavljajo in mogoče zanj niso značilna (npr. jok, nespečnost, nenadno kljubovanje, opažate, da je bolj tih kot ponavadi, se ne želi pogovarjati z vami ali pa spreminja hitro teme, ima težave s pozornostjo ipd.)
Uporabljajte nežen ton glasu
Uporabljajte miren in nežen ton glasu, saj so otroci zmožni zaznave neverbalnih znakov zaskrbljenosti. Povejte mu, da ni nič narobe, če ga je strah, ter da mu boste pomagali, z njim delite svoje izkušnje. Če ima težave z izražanjem občutkov, mu pomagajte imenovati in prepoznati različne občutke ter mu tako nudite čustveno oporo.
Vzpostavite rutino
Vzdržujte rutino in občutek nadzora nad situacijo, saj tako zmanjšujete stres in lažje pojasnite spremembo. (glej Težave z organizacijo dneva in učne snovi)
Izločite nepomembne informacije
Presodite, katere informacije je vaš otrok pripravljen sprejeti in bi mu koristile, saj lahko prevelika nasičenost z informacijami sproža pri njem večjo tesnobo.
Na preprost način pojasnite okoliščine
Z enostavnim in konkretnim pojasnjevanjem simptomov in učenjem pravilne higiene jih opozarjajte na soodgovornost pri pomenu socialne izolacije. Za lažjo pojasnitev in predstavitev bolezni lahko uporabite zgodbe, videe o COVID-19.
Izognite se stigmatiziranju
Izogibajte se stigmatiziranju in obsojanju drug drugega s pojasnilom, da se prav vsak izmed nas lahko okuži, saj cepivo za preprečitev virusa še ni razvito.
Poudarjajte pomen higiene
Otroku razložite, da jih kot starši lahko naučite, kako se obvarovati pred nalezljivo boleznijo. Pri tem se izogibajte zapletenim in znanstvenim besedam.
Spodbujajte telesno aktivnost
Vključite in prilagodite telesno aktivnost glede na situacijo. Otroku lahko tako pokažete, da lahko ostane aktiven tudi med izolacijo, saj je redna telesna aktivnost dobra strategija zmanjševanja stresnih občutkov.